Jon Fosse heidra med ny pris og foredrag
Den franske filosofen Jean-Luc Marion heldt det aller første Fosseforedraget, og den tyske omsetjaren Hinrich Schmidt-Henkel tok imot den nyoppretta Fosseprisen for omsetjarar under ei høgtideleg og historisk markering på Slottet.
Som beskyttar for både Fosseprisen og Fosseforedraget, delte Den Høgvørde Kronprinsesse Mette-Marit ut den nyoppretta prisen i ei kveld som heidra Jon Fosse og markerte starten på ein ny, årleg tradisjon. Den Høgvørde Kronprins Haakon var òg til stades under arrangementet på Slottet.
Regjeringa har lagt til rette for Fosseforedraget og Fosseprisen for omsetjarar, i regi av Nasjonalbiblioteket, som ei heidring av Jon Fosse, nobelprisvinnar i litteratur og ein av dei mest sentrale forfattarane i Noreg. Både prisen og foredraget skal bidra til å løfte fram litteraturen og tenkinga både i og rundt litteraturen – i Jon Fosse si ånd.
Jon Fosse saman med Kronprinsparet etter at den første Fosseprisen vart delt ut. Foto: Ola Vatn, Det kongelege hoffet
Jon Fosse vann Nobelprisen i litteratur i 2023. Det var då 95 år sidan ein nordmann sist fekk prisen, nemleg Sigrid Undset, som fekk han i 1928.
Jean-Luc Marion, ein av Frankrikes mest framståande filosofar og medlem av Académie française, opna foredragsrekka med foredraget som har fått tittelen Creation/Skaping.
Jean-Luc Marion opna foredragsrekka Fosseforedraget. Foto: Heiko Junge, NTB
Hinrich Schmidt-Henkel har gjennom fleire tiår omsett store delar av Fosses litterære verk til tysk, og har spela ei avgjerande rolle i å gjere Fosses stemme tilgjengeleg for det tyskspråklege publikummet. Schmidt-Henkel har òg omsett ei rekkje andre norske forfattarar til tysk, som Ibsen, Vesaas, Askildsen, Løveid, Lillegraven.
Nasjonalbiblioteket forvaltar både Fosseprisen og Fosseforedraget, og spelar ei sentral rolle i å formidle Jon Fosses forfattarskap til nye generasjonar. Biblioteket huser verdas største samling av materiale av og om Fosse, og bevarer og forvaltar Fosses privatarkiv og alle verka hans.
Aktuelle saker

Det kongelige hoffs årsrapport for 2024
Kongehusets medlemmer har i 2024 besøkt 42 kommuner, med fylkesturene til Agder, Rogaland og Trøndelag som de største reisene. Kongehuset reiste også på en rekke utenlandbesøk til Europa, Amerika og Midtøsten. Hele 743 offisielle oppdrag ble det til sammen. Kongeparet var i tillegg vertskap for fire statsbesøk på ett år – noe som er historisk.

Samarbeidsprosjekter i Warszawa
Norsk-polsk samarbeid var i fokus da Hans Kongelige Høyhet Kronprinsen besøkte hovedstaden Warszawa under sitt besøk til Polen.